Ročník 2014 vo viniciach

Ročník 2014 je pre slovenské vinohradníctvo mimoriadne náročný. Príroda, ktorá je silnejšia ako my, skúša naše sily celý rok. Tohtoročná teplá zima spôsobila, že vo viniciach prezimovali škodcovia, preto sme museli ošetrovať vinice vo väčšom množstve, aby sme ochránili vinič pred húsenicami, perenospórou, či múčnatkou. Počasie nám neprialo ani v čase zberu. Síce v auguste napadlo iba 50 mm zrážok, všetko zvrátil nešťastný september, kedy od 10. do 15. septembra napršalo 146 mm zrážok. Rekordný bol 12. september so 106 mm zrážok.

Majiteľ firmy, Laco Šebo sa však rozhodol investovať do biologických postrekov a oplatilo sa. Od 15. septembra prišlo krásne slnečné babie leto. Také, že neskoré odrody sa nám odvďačili. A tak sme mohli zozberať Rizling vlašský na Šajbách pri cukornatosti 19°NM, či Veltlínske zelené na Novinách s cukornatosťou 21,5°NM. Pálava na Suchom vrchu dosiahla cukornatosť 23,5°NM, hrozienkový Devín 31°NM a Chardonnay z Novín 21,5°NM.

Počasie nebolo jediné, ktoré nás potrápilo počas zberu. Vo viniciach sme museli čeliť neustálym náletom škorcov, tak nám neostávalo nič iné, iba ich neustále strážiť. Tohtoročná úroda však bude aj tak nižšia, pričom straty sa v niektorých viniciach blížia až k 30%.

Ročník 2014 bude v prvom rade zaujímavý bielymi a ružovými vínami. Červené vína však bohužial v tomto ročníku nedosiahli prívlastky podľa našich predstáv, preto u niektorých odrôd budeme nútení tento ročník úplne vynechať. Tešiť sa však môžete na krásne biele vína, medzi ktorými už teraz vynikajú Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Pinot Gris, Pinot Blanc a Chardonnay. Fotografie z našich tohtoročných viníc nájdete v tomto fotoalbume.

Rizling vlašský z modranského honu Šajby nás potešil krásnym zdravým hroznom

Späť


© 2011 - 2018 KARPATSKÁ PERLA. All rights reserved. |  Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET